“Da li književnost misli?”

Fakultet za medije i komunikacije i Klub 128 vas pozivaju na razgovor povodom knjige Statisa Gurgurisa “Da li književnost misli?“, koji će se održati u četvrtak 9. marta na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu (Studentski trg 3, Sala 11), sa početkom u 20 časova.

U razgovoru učestvuju:

- Jelena Pilipović, istoričarka i teoretičarka književnosti, Filološki fakultet;

- Tihomir Brajović, književni kritičar i teoretičar književnosti, Filološki fakutet;

- Obrad Savić, filozof, Fakultet za medije i komunikacije.

Razgovor vodi: Jovan Bukumira, doktorand na Filološkom fakultetu i član Kluba 128.

DA LI KNJIŽEVNOST MISLI?
KNJIŽEVNOST KAO TEORIJA ZA ANTIMITSKO DOBA
Statis Gurguris

Da li književnost ima sposobnost da bez spoljnjeg tutorstva pojmovno artikuliše stanje sveta iz kojeg nastaje i kojem se alegorijski obraća? Izumevanje književnosti kao apsolutne teoretske prakse, koje je tradicionalno prepoznato kao romantičarski poduhvat nezamisliv izvan prosvetiteljske problematike, nije ništa drugo do mitopoetska artikulacija antropocentrične, svetovne, društvene imaginacije koju prepoznajemo kao karakterističnu za ovaj istorijski period. U tom smislu, pitanje književnosti kao teorije za antimitsko doba prevazilazi polazišta drevnog spora između poezije i filozofije i ide do radikalnog značaja samog političkog – preciznije, do pitanja kako mi, u vlastitom društveno-istorijskom trenutku, razumevamo, procenjujemo i sprovodimo odnos političkog prema poietičkom.

Pozivamo sve zainteresovane da prisustvuju razgovoru.